Ninjutsu Hiketsu Bun
(Podstata Ninjutsu)

napísal: Toshitsugu Takamatsu


Podstata všetkých bojových umení a vojenských stratégií je ochrana a prevencia pred nebezpečenstvom. Ninjutsu stelesňuje úplný koncept ochrany nielen fyzického tela, ale tiež mysle a ducha. Cesta ninju je cesta vytrvalosti, prežitia a prekonania všetkého čo ho môže zničiť. Viac než iba rozdávať údery a seky, a s hlbším významom než iba premôcť nepriateľa; ninjutsu je cesta k dosiahnutiu toho, čo potrebujeme, aby sme urobili zo sveta lepšie miesto. Schopnosťou ninju je umenie víťaziť.

-

Na začiatku štúdia akéhokoľvek bojového umenia, je najdôležitejšia správna motivácia. Bez správneho myslenia štúdium bojových techník môže viesť k sebaničeniu namiesto k vlastnému rozvoju. Ale tento fakt existuje v akejkoľvek inej užitočnej činnosti v živote privedenej do extrémov. Zdravotníctvo je zamerané na zlepšovanie zdravia a uľahčenie utrpenia, a predsa nesprávnym použitím (zneužitím) liekov a preceňovaním fyzických schopností môže ľudí viesť do stavu kde zdravie jednotlivca už viac nie je pod jeho osobnou kontrolou. Výživná rovnovážna strava udržuje človeka živého, vitálneho a zdravého. Ale veľké prejedanie, nadmerné pitie, alebo užívanie príliš veľa chémie, je istá cesta k otrave tela. Vláda je ustanovená na udržovanie harmonickej spolupráce všetkých častí spoločnosti, ale keď sa stane vláda nenásytná, hladná po moci, alebo jej chýba múdrosť, krajina je predmetom zbytočných vojen, neporiadku, alebo občianskeho a ekonomického chaosu. Náboženstvo založené na viere rozvinutej cez skúsenosť, širokú a hľadajúcu myseľ, a neochabujúce úsilie o celkové porozumenie, je inšpiráciou a potešením ľudí. Keď náboženstvo stratí svoj pôvodný zámer, stane sa mŕtvou vecou ktorá podvádza, kontroluje a vyberá poplatky manipuláciou s nádejou a strachom. Také isté je to v bojových umeniach. Schopnosť sebaobrany, ktorá môže poskytnúť pocit vnútorného pokoja a bezpečia pre bojovníka, je často rozvinutá bez rovnováhy v osobnosti a vedie bojovníka do pokrútenej krajiny neprestajných konfliktov a konkurencie ktorá ho môže pohltiť.

-

Ak sa expert v bojových umeniach úprimne zaoberá podstatou ninjutsu, bez vplyvu túžieb ega, bude postupne realizovať konečné tajomstvo státia sa neporaziteľným - dosiahnutie "mysle a očí boha". Bojovník ktorý chce vyhrať, musí byť v harmónii s absolútnom a musí byť vedený intuitívnym vedením. V jednote s prozreteľnosťou nebies a nestrannou spravodlivosťou prírody, a nasledujúc jasné a čisté srdce plné dôvery v nevyhnutné, ninja získava pochopenie ktoré ho bude viesť úspešne do boja kde musí zvíťaziť a ukryť sa bezpečne pred nepriateľstvom. Nekonečný vesmír , prekrásny v svojej chladnej neosobnej celistvosti, obsahuje všetko čo môže byť nazvané dobré a zlé, všetky odpovede pre všetky paradoxy ktoré vidíme okolo nás. Otvorením svojich očí a mysle, ninja môže citlivo nasledovať jemné dôvody nebies, meniac sa ak je zmena nevyhnutná, prispôsobiac sa vždy, takže nakoniec pre ninju neexistuje žiadne prekvapenie.



O šťastí

napísal: Toshitsugu Takamatsu


Cesta k zažitiu neobmedzeného šťastia, je nechať odísť všetky obavy a žiale. A spoznať, že byť šťastný je najuspokojúcejší pocit v živote.
Spomeň si na všetky úspechy vo svojom živote a dovoľ pozitívnym, tvorivým a radostným myšlienkam prežiariť a prekonať každý smútok alebo zármutok, ktorý sa môže ukrývať v zákutiach tvojej mysle.
Poznanie, že choroby a nešťastia sú prirodzené časti života, je kľúč k prekonaniu nepriazne s pokojným a šťastným duchom.
Šťastie čaká pred tebou. Iba ty môžeš rozhodnúť, či ho budeš zažívať alebo nie.
Vezmi si to k srdcu!



Zákonník Dojo

napísal: Toda Shinriyuken Masamicu


1) Vedieť, že najdôležitejšia je trpezlivosť.
2) Vedieť, že cesta človeka výchádza zo spravodlivosti.
3) Vzdať sa chamtivosti, ľahostajnosti a tvrdohlavosti.
4) Chápať smútok a trápenie ako prirodzené a hľadať neochvejné srdce.
5) Nezísť z cesty oddanosti a bratskej lásky a prenikať stále hlbšie do srdca Budo.



"Ninjutsu nie je niečo, čo môže byť použité pre osobné túžby. Je to niečo, čo môže byť použité keď žiadna iná možnosť neexistuje, pre ochranu krajiny, svojho pána, alebo k úniku pred nebezpečenstvom. Ak je zámerne použité pre plnenie osobných túžob, techniky naisto totálne zlyhajú."


napísal: Momochi Sandayu







      




Togakure Ryu Ninpo


V ére Oho (1161-1162) sa v Shinsyu, neďaleko provincie Azumino, narodil Nishina Daisuke. Jeho otec bol Nishina Yukihiro, ktorý bol starším vazalom (samurajom) Kiso Yoshinaka a bratrancom Minamoto Yoshitsuna a Minamoto Yoritoma, prvého zo shogunových dedičov. V roku 1180 bol Daisuke druhým synom Yukihira. Po účasti v bitke, v ktorej bol porazený, utekal cez Japonsko a nakoniec sa ukryl v dedine Togakure.
Tu študoval Shugendo a učil sa umenie Ninjutsu u Kagakure Doshiho. Kagakure Doshi bol ninja zo školy Hakuun ryu. Okrem Daisukeho Kagagure zároveň učil Shima Minamota (ktorý sa stal druhým Soke). Daisuke vzal neskôr Shimu do svojej opatery a pokračoval v jeho vedení. Kagakure Doshi učil Daisukeho umenie Happo Hiken, ktoré obsahovalo počiatočné formy učenia Jojutsu, Sojutsu, Naginata, Taijutsu, Muto, Koppo a Shuriken.

História je veľmi dlhá a toto umenie sa vyvíjalo po stáročia vo vojnách a v ťažkých dobách vtedajšěj spoločnosti. Posunieme sa o päťsto rokov ďalej.

Goro Togakure je považovaný za osobu, ktorá oficiálne zaviedla do školy Togakure ninjutsu systém, ktorý je učený dodnes. Počiatkom sedemnásteho storočia sa škola presťahovala a toto umenie bolo učené v škole Hattori ryu pre ninjov a samurajov z oblasti Kishu. V tomto čase spomínaná rodina vymrela. Rodina Toda potom prevzala vedenie hlavnej vetvy školy Togakure ryu. Niektorí členovia rodiny Toda boli pôvodne Soke školy Kumogakure ryu Ninjutsu. Preto je možné, že klan Toda pochádzal z Kumogakure ryu a zlúčil dve školy dokopy. V tejto dobe zároveň aj Gyokushin ryu, Koto ryu a Gyokko ryu prešli pod vedenie Togakure ryu (približne v roku 1624).

32. Soke, Toda Shinryuken Masamitsu, bol tiež majstrom Bikenshin ryu. V polovici 19.storočia bol starším inštruktorom boja s mečom, ktorý učil shoguna Tokugawu. Na svoju pozíciu inštruktora meča rezignoval potom, keď muži, ktorých učil, boli prínútený zabíjať iných Japoncov. To nesúhlasilo s učením školy Togakure ryu.

V Bujinkan Dojo sa študenti už od počiatku štúdia učia základy Happo Bikenjutsu, ktoré je dôležité pre ďalší rozvoj Buyu.

Happo
1. Taijutsu, Hichojutsu, Nawa - waza
2. Karate, Koppojutsu, Jutaijutsu
3. Sojutsu, Naginatajutsu
4. Bojutsu, Jojutsu, Hanbojutsu
5. Senban nage, Ken Nagejutsu, Shurikenjutsu
6. Kajutsu, Suijutsu
7. Chikujo, Gunryaku Hyoho
8. Onshinjutsu, Moku - ka - do - kin - sui Goton Juppojutsu
Bikendžucu
9. Kenpo, Kodachi, Jutte jutsu, Tessen jutsu


Techniky školy Togakure sú predovšetkým známé svojím používaním zbraní Shuko (drápi), Shuriken jutsu (vrhání čepelí) a Biken jutsu (techniky meča). Techniky taijutsu tejto školy sú metódou Kosshijutsu. Dá sa tiež povedať, že techniky a umenie Togakure ryu mali hlavný vplyv na ostatné školy ninjutsu v oblastiach Iga a Koga.

Dve zo základných učení školy Togakure sú:

"Násiliu sa treba vyhýbať. Ninpo je Bujutsu".
"Meč slúží k udržaniu mieru, k ochrane krajiny a rodiny".

Hatsumi sensei uvádza v Togakure ryu makimono manéver Sakki test. Tento test je v Bujinkan Dojo zkúškou na 5. dan. Jedná sa o vyhnutie sa seku mečom, vedeným zozadu reagovaním na myšlienku útočníka. Tento test smie robiť iba Soke školy Togakure.



Veľmajstri školy Togakure

Ikai
Hogenbo
Sakabe,Tendo
Kimon, Hyobei
Kasumigakure,Doshi
1 Togakure (Nishina),Daisuke
2 Minamoto no Kanesada, Shima Kosanta
3 Togakure, Goro
4 Togakure,Kosanta
5 Koga,Kosanta
6 Kaneko,Tomoharu
7 Togakure,Ryuho
8 Togakure,Gakuun
9 Kido,Koseki
10 Iga,Tenryu
11 Ueno,Rihei
12 Ueno,Senri
13 Ueno,Manjiro
14 Iizuka,Saburo
15 Sawada,Goro
16 Ozaru,Ippei
17 Kimata, Hachiro
18 Kataoka,Heizaemon
19 Mori,Ugenta
20 Toda,Gobei
21 Kobe,Seiun
22 Momochi,Kobei
23 Tobari,Tenzen
24 Toda,Nobutsuna Seiryu
25 Toda,Nobuchika Fudo
26 Toda,Kangoro Nobuyasu
27 Toda, Eisaburo Nobumasa
28 Toda,Shinbei Masachika
29 Toda,Shingoro Masayoshi
30 Toda,Daigoro Chikahide
31 Toda,Daisaburo Chikashige
32 Toda,Shinryuken Masamitsu
33 Takamatsu,Toshitsugu Uoh
34 Hatsumi,Masaaki



Kumogakure Ryu Ninpo


Škola Kumogakure mohla byť vytvorená rodinou Toda (táto rodina vo svojej dobe ovládala tiež učenie Togakure ryu) v rokoch okolo 1600. Panuje však názor, že ju založil Heinazaemon Ienaga Iga, ktorý je zároveň považovaný za tvorcu Iga ryu Ninjutsu.
Škola Kumogakure učí, že násiliu sa dá vyhnúť. Toto tiež vysvetľuje, prečo sú techniky Taijutsu (techniky bez zbraní) podobné technikám školy Togakure.

Špecialita Kumogakure ryu Taijutsu spočívá v tom, že Kumogakure Ninja môže skákať zatiaľ čo bojuje. Príkladom účinnosti tohoto spôsobu je napr. Takamatsu sensei. Keď žil v Číně, bojoval s miestnym bojovníkom. Akonáhle ho muž napadol, Takamatsu od neho odskočil. Útočník stále pokračoval s dalšími útokmi, ale Takamatsu neustále používal pre únik techniky skokov a tak udržiaval dobrú vzdialenosť. Ďalšou výhodou Taijutsu tejto školy je vytváranie dvojitých blokov zároveň spojených s údermi.

Jednou zo špeciálných zbraní tejto Ryu je kamayari (kopia s hákom). Bola pôvodne vytvorená pre šplhanie na paluby lodí po ich bočných stranách. Je tiež používaná pre boj proti protivníkovi s mečom.

Ďalšia špecialita tejto školy je maska démona, ktorú si členovia školy nasadzovali.

V Bujinkan Dojo sa používá mantra na začiatku a konci tréninku. Je to "Shikin Haramitsu Dai Komyo". Predpokladá sa, že pochádza práve zo školy Kumogakure. Je to Waka (poézie) a ukazuje budhistické a shintoistické prístupy.


Veľmajstri školy Kumogakure

1 Iga Heinaizaemon no jo Ienaga
2 Toda Sagenta Nobufusa
3 Toda Gohei Nobunaga
4 Toda Noriyoshi
5 Toda,Nobutsuna Seiryu
6 Toda,Nobuchika Fudo
7 Toda,Kangoro Nobuyasu
8 Toda, Eisaburo Nobumasa
9 Toda Shingoro Masayoshi
10 Toda,Daigoro Chikahide
11 Toda,Daisaburo Chikashige
12 Toda,Shinryuken Masamitsu
13 Takamatsu,Toshitsugu Uoh
14 Hatsumi,Masaaki



Gyokushin Ryu Ninpo


Túto školu založil Sasaki Goeman Teruyoshi. Je predpoklad, že tento muž pôvodne pochádzal zo školy Gyokko, takže techniky Gyokushin ryu sú založené na technikách školy Gyokko.

Umenie Gyokushin ryu sa učilo v oblasti Kishu. To sa pravdepodobne dialo okolo roku 1600. Neskôr bola táto škola spojená s históriou dalšej školy dnešného Bujinkan Dojo a to s Togakure ryu.
Bojový štýl Gyokushin ryu používa tiež techniky hodov Sutemi. Tiež vieme o technikách Nagenawa (lasa), ktoré boly touto školou využíváné. Táto škola bola v skutočnosti viac zameraná na vyzvedačstvo než na boj. Tento stav bol zvyčajný pre vetšinu škôl ninjutsu.

Rodina Sasaki držala učenie školy Gyokushin v tajnosti. Až keď prešla na Toda Nobutsuna, stala sa viac prístupnou.


Veľmajstri školy Gyokushin

Sougyoko, Kan Ritsushi
1 Sasaki, Gendayu Sadayasu
2 Sasaki, Goemon Teruyori
3 Neznámy
4 Neznámy
5 Neznámy
6 Neznámy
7 Neznámy
8 Neznámy
9 Neznámy
10 Neznámy
11 Neznámy
12 Neznámy
13 Neznámy
14 Neznámy
15 Neznámy
16 Neznámy
17 Neznámy
18 Neznámy
19 Toda,Shinryuken Masamitsu
20 Takamatsu,Toshitsugu Uoh
21 Kobe,Seiun
22 Hatsumi,Masaaki