Slávni Ninjovia


Masaaki Hatsumi
Takamatsu Toshitsugu
Toda Shinriyuken Masamicu
Momochi Sandayu
Sasuke Sarutobi
Hanzo Hattori
Ishikawa Goemon
Hakunsai TozawaKoga ryu mon


Zvyšky éry Nambuko (1330) zo severnej a južnej časti impéria sa rozdelili do rôzných částí Japonska, väčšinou do oblastí Koga a Iga. Niektorí z týchto ľudí pomohli vytvoriť 53 rodín Koga Ninjutsu. Z týchto 53 rodín tu bolo osem starších rodin: Koga, Mochizuki, Ugai, Naiki, Akutagawa, Ueno a Nagano. Boli nazývané silnou osmičkou. Používali učenie Hiryugumu a Hakuryugumi a zároveň boli majstri Ninjutsu.

Z 53 ninja rodín bolo osem najsilnejších a na najvyššej úrovni. Týchto osem se nazývalo "Kocha Hachi Tengu" a používali Kadono ryu a Nagano ryu.

Jeden z domov, ktorý patril rodině Mochizuki stojí dodnes v prefektúre Shige.

Rodina Sasaki bola Daimyo z oblasti Koga a zamestnávala niekoĺko rodín ninjov.

Ninjovia Jonin, ktorí pracovali pre rodinu Sasaki medzi rokmi 1487 - 89 boli Mochizuki Yajiro, Ugai Senshu, Nakai Gohyoe, Akutagawa Tenpei, Koga Saburo II.

5.6.1570 zvolal Sasaki Yotei ninjov z oboch škôl, Iga ryu a Koga ryu, ku brehom rieky Yashu. Toto zhromaždenie sa týkalo finálnej bitky s Oda Nobunagom. Zo školy Koga prišli aj ďalší Koga samurajovia. Absolvovali intenzívny tréning od Koga ninjov v bojovej stratégii Ninjutsu. Z tejto stratégie zároveň vyplývá česť a etika ninjov. Hoci boli samurajovia, nebáli se použiť "neetické" prístupy ninjov.

Sasakiho armáda bola rozdelená do troch odlišných častí podľa schopností. V prvej vlne boli ninjovia zo Mikumo ryu, Takanose ryu, Mizuhara ryu a Inui ryu. Druhá vlna ninjov se skladala z ostatných 53 rodín. Tretia vlna zahŕňala Sasaki samurajov spoločne s niektorými Koga ninjami. V rezerve bolo 3000 samurajov z rodin Tanemura, Niimura a Kawai.

Behom bitky Mikumo Iyo no Kami, samuraj ktorý slúžil niekomu zo strany Sasakiho, prestúpil k armáde patriacej Odovi a zaútočil na Sasakiho armádu zozadu. Dôsledkom toho bol Sasaki porazený a len ťažko se mu podarilo uniknúť.

Tanemura Ihachiro bol Koga ninja Jonin po mnoho rokov a učil ninjovskú históriu a techniky spisovateľa menom Gingetsu, ktorý neskôr napísal knihu nazvanú "Ninjutsu no Gokui" (Tajomstvo Ninjutsu). Techniky popísané v knihe sú podobné technikám Togakure ryu z oblasti Iga.Bitka u Sekigahary


Hrad Fushimi, ktorý je situovaný juhovýchodne od mesta Kyoto, patril rodine Torii spriaznenej s Tokugawou, budúcim shogunom. V tomto hrade žilo približne 400 ninjov z rodín Koga.
Behom pobytu na hrade zahynulo v boji približne 100 Koga ninjov. Keď sa Tokugawa Ieyasu stal shogunom, držal čestnú stráž za ninjov zabitých v boji.Shimabara no ran


V roku 1637 bolo na Kyushu do oblasti Shimabara vyslaných 10 Koga ninjov, aby získali potrebné informácie, skôr než zaútočia vládni samurajovia proti Shimabarovým kresťanom, ktorí sa zabarikádovali v hrade Hara na protest proti perzekúcii a exekúcii kresťanov v Japonsku.

Tu sú ména a vek zmienených Koga ninjov:

Mochizuki Heidayu 63
Akutagawa Kiyouemon 60
Iwane Kanzaemon 56
Kamogai Kanuemon 56
Tomie Gohei 53
Iwani Kanbei 45
Natsumi Kakunosuke 41
Mochizuki Youemon 33
Akutagawa Shichirobei 25
Yamanaka Judayu 24

Prví dvaja ninjovia uvedení na zozname zároveň bojovali v Sekigaharskej bitke . Všetci prišli do oblasti Shimabara 4.1.1638, aby preverili hĺbku hradnej priekopy, stav ciest v oblasti okolo hradu a všeobecné podmienky týkajúce sa hradu Hara.

21.1. vnikli do hradu s úmyslom ukradnúť 10 vriec ryže a znížiť tak zásobu jedla pre rebelov. Ukradli 13 vriec. Zároveň skúšali počúvať, o čom rebelovia hovoria a dúfali, že získajú informácie týkajúce se ich ďalších plánov. Pre nedostatok času , nemali ninjovia už príležitosť študovať jednotlivé miestne japonské dialekty. Stalo se potom to, že neboli schopní rebelom presne rozumieť.

27.1 Mochizuki, Natsumi, Yanaka. Akutagawa a Tomoi zaútočili na východný vstup do hradu Hara. Akutagawa spadol do diery, ktorá slúžila ako zákop. Strážci ho počuli a začali strieľať mušketami. Akutagawa bol zasiahnutý. Mochizuki se mu snažil pomôcť, bol tiež zasiahnutý. Ale všetkým piatim sa podarilo uniknúť.

Samurajovia, ktorí teraz vedeli, že ninjovia pre nich už nie sú užitoční, ich poslali domov. Nakoniec samurajovia zaútočili na kresťanov a povraždili ich. Verí sa tomu, že veľa ninjov z oboch škol, Koga a Iga, pomáhalo kresťanom pred bitkou aj počas nej.

Koga školy prežili do polovice 20. storočia prostredníctvom jedného muža - Fujita Seiko (1899 - 1966). Hovorí sa, že bol 14. soke z Koga ryu. Za druhej svetovej vojny viedol malé špeciálne jednotky v džungliach.

Tých, ktorí o sebe tvrdia, že sú "majstri" školy Koga, je treba považovať za hercov. Vzhľadom k tomu, že pohyby tela u Iga ryu a Koga ryu sú veľmi podobné, nemá "údajné Koga ryu", ktoré se dnes učí, príliš veľa podobného s Togakure ryu a inými tradičnými systémami z Iga a Koga.Vpád do oblasti Iga


Do roku 1580 bola provincia Iga vedená Nikki-han (rodina Nikki), ktorí mali veľký rešpekt pre umenie Ninjutsu a jeho stúpencov. Nepôsobili im žiadne potiaže a nechali ich žiť tak, ako si priali. Dokonca im dali slobodu, aby predávali ich umenie po celom Japonsku bez zvláštneho povolenia od rodiny Nikki. Ďalšia veľká rodina samurajov v tejto oblasti boli Kitabatakovia. Mali radi Nikki, rešpektovali ninjov a nechávali ich na pokoji.

Kitabatake Tomoyari opustil modlitebňu v Nare a stal sa znovu samurajom. Mohol tak pomstiť smrť svojho brata a zničiť Oda "Kitabatake" Nobunagu (syna Oda Nobunagu). Tomoyari shromaždil svojich bratov, posledných loajálnych samurajov a nasledoval ninjov v ochrane ich provincie pred Oda Nobunagom. Oda Nobunaga bol adoptovaný rodinou Kitabatake. V tých časoch to bolo obvyklým zvykom medzi silnými rodinami samurajov, k ochrane či posíleniu moci.

Iga no Ran (Vzbura v Ige) začíná v roku 1579 príbehom jedného samuraja menom Shimoyama Kai-no-kami. Prišiel navštíviť Oda Nobunagu v Ise, aby sa posťažoval na samurajov v provincii Iga. Ten sa volal Kitabatake Tomonori a postavil si hrad v Ige, na mieste nazývanom Maruyama v nádeji, že jedného dňa bude mať provinciu Iga pod kontrolou. Nobunaga poveril Takigawa Saburoheia funkciou "Fushin-Bugyu" (Stavební komisár) a poslal ho prestavať hrad v Maruyame. Maruyama je umiestnená 180 metrov nad riekou Hijiki. Nobunaga použil svojich vlastných ninjov, aby strážili hrad. Ninjovia z Igy dostali prácu na hrade ako robotníci a zmapovali si tak slabé miesta na hrade pre neskoršie využitie.

Iga ryu ninjovia a Iga samurajovia napadli hrad ešte pred tým, než bol dostavaný, za použitia informácií, ktoré Iga ninjovia shromažďovali niekoľko mesiacov. Takigawa bol prinútený sa vzdať. Po bitke ninjovia a samurajovia z Igi spoločne zničili hrad Maruyama. Existuje názor, že veľa členov Koga ryu pomáhalo zo získáváním informácií, s bitkou a zničením hradu Maruyama.

V roku 1581, dva roky potom, ako bola zničená Maruyama, začal Oda ďalšiu ofenzívu proti ninjom a samurajom z Igi. Vpád do provincie Iga bol nakoniec rozdelený na šesť etáp.

Následuje popis útoku:

1. Iseji cesta
Oda Kitabatake Chujo Nobuo (Veliteľ útoku). Yoshida Goro a Oda Shichibei-no-jo Nobuzumi. S nimi bolo okolo 10 000 jazdcov.

2. Tsuge cesta
Niwa Goroza mon Nagehide, Takigawa Sakon Shogen, Toda Shogen, Wakebe Sakyo no Shinjuko, Takigawa Yosidayu. S viac než 12 000 samurajmi.

3. Tamataki cesta
Gamo Hida-no-kami, Yamaoka (Shukei-gashira "pokladník), Wakizaka Jinnai Yasuhara. Mali so sebou viac než 7 000 mužov.

4. Yamato hase cesta
Asano Iyabei Nagamasa, Ikoma, Mori Iki-no-kami, Shinjo Suruga-no-kami, Toda Danjo Shoshitsu, Sawabara Jiro, Yoshino-no-miya Naishoyu, Akiyama Sakon Tayu. Mali viac než 10 000 mužov.

5. Kasama cesta
Tsutsui Junkei, Tsutsui Shiro Sadatsugu (synovec Junkeia). Dohromady mali niečo cez 3 000 mužov.

6. Tarao cesta
Hori Kudaro Hidemasa, Tarao Shirbei Micuhiro. Mali 2 300 mužov.

Celkovo sa na útoku zúčastnilo cez 47 000 samurajov a Ashigarovcov (spoločníci, ktorí neboli samurajmi).

Iga ninjovia sa rozdelili na dve pozície. Heiraku-ji, chrám na kopci uprostred Iga Ueno (hrad Ueno stojí dnes na tomto mieste) a Tendoyama, kde stával hrad Maruyama.

Iga ninjovia si vymohli pomoc od ninjov z provincie Koga. Najsilnejšia rodina bola Mochizuki. Ich Jonin Mochizuki Chotaro bol považovaný za veľkého muža, veľkého a silného, nosil meč Tachi dlhý cez 1 meter (3 stopy). Chotaro sa ukázal byť silným, keď bol raz vyzvaný k boju samurajom menom Yamauchi Zae-mon-daro. Yamauchi ho napadol, Chotaro zvládol zablokovať jeho výpad mečom, hodil svoj vlastný meč a zasiahol obe Yamauchiovy nohy tak silno, že se zlámali. Chotaro na neho potom vyskočil a zabil ho.

Iga ninjovia boli totálne zmasakrovaní. Rodina Hattori sa rozdelila na tri časti, ktoré sa rozutekali do troch částí Japonska. Veľa ostatných rodín bolo vyvraždených a veľa z Igi bolo spálené na prach.

Momochi Sandayu a jeho muži utiekli do oblasti Iga zvanej "Sanbonmatsu". Presvedčil svojich mužov, aby zostali na tomto mieste ukrytí pre svoju vlastnú bezpečnosť. Vetšinou to všetci vzdali a presunuli sa, ale Sandayu zostal.
      

Iga ryu Ninjutsu


V roku 1049 čínský bojovník Ikai bojoval s bojovníkom z provincie So. Ikai bol porazený a unikol do Ise v Japonsku. Tu žil a učil umenie, z ktorého postupne vzniklo učenie Ninjutsu. Učil dvoch mužov, Fujiwaro no Chikada (tiež známeho ako Gamon Gouji) a Hogenbo Tesshina. Učil ich osemnástim základným čínskym umeniam.

Na nasledujúcom zozname sú ména ninjov, ktorí boli v tej dobe Soke alebo Jonin v niektorej z Iga Ninjutsu tradícii:

Gamon Douji - Jiryaku era 1065 -1068
Garyu Douji - Shoho era 1074 - 1076
Unryu Douji - Shoho era 1074 - 1076
Tozawa Hakunsai - Heiji era 1159
Iga Heinaibe Yasukiyo - Eicho era 1096
Ise Saburo Yoshimori - Heiji era 1159
Togakure Daisuke - Shogen era 1207 - 1210
Kumogakure Gen-an - Kencho era 1249 - 1255
Tozawa Sein - Shouou era 1288 - 1292
Tozawa Nyudo - Kenmu era 1334 - 1335
Hachiman Hyouun - Kouryaku era 1379 - 1380
Kuryuzu Hakuun - Oiei era 1394 - 1427
Tozawa Ryutaro - Chokyo era 1487 - 1488
Momochi Sandayu I. - Tenmon era 1532 - 1554
Momochi Sandayu II. - Tensho era 1573 - 1591
Iga Heinai Saemon no Jo Ienaga - Tenmon era 1532 - 1554
Kamihattori Heitaro Koreyuki (prvý syn) - Genna era 1615
Nakahattori Heijiro Yasuyori (druhý syn) - Genna era 1615
Shimohattori Heijuro Yasunori (tretí syn) - Genna era 1615

Iga Heinai Saemon no Jo Ienaga bol 12. generáciou po Iga Heinaibe Yasukiyo. V súčasnosti je otázkou, či je 12. generáciou Iga ryu, alebo či všetky pochádzajú z tej istej rodiny. Je spomínaných 12. generácií iba v rámci rodiny Iga. Zároveň je považovaný za zakladateľa Kumogakure ryu Ninpo.

Provincia Iga je dnes známa ako prefektúra Mie. Nižšie sú uvedené školy Ninjutsu, o ktorých je známe, že existovali v oblasti Iga.

Iga ryu
Kumogakure ryu
Gyokko ryu
Rikyoku ryu
Tsuki - Ichimu ryu
Hattori ryu
Taki ryu
Yoshimori ryu
Uchikawa ryu
Gikan ryu
Hakuun ryu
Togakure ryu
Takino ryu
Sawa ryu
Gen ryu
Momochi ryu
Genjitsu ryu
Ryumon ryu
Tento-happo ryu
Goton-juppo ryu
Kadono ryuKoga ryu Ninjutsu


V ére Tenkyo (938-946) Mochizuki Saburo Kaneie, tretí syn Suwa Saemon Minamoto Shigeyoriho (z provincie Shimano) bojoval proti rodine Taira. Tento konflikt bol prevažne proti Tairovi no Masakado, ktorý viedol revoltu. Za hrdinstvo, které Mochizuki preukázal behom boja, dostal časť zeme v regióne Koga, ktorý leží juhozápadne od provincie Omi (v strednom Japonsku, nie na východe, ako uvádzajú mnohé knihy). Nasledoval obvyklý zvyk samurajov a zmenil si meno na Koga Omi no Kami Kaneie. Jeho syn Omi no Kami Iečika študoval u budhistického mnicha menom Tatsumaki Hoshi. Iechika žil v Otaki no Sho Tatsumaki v Koga. To je pravdepodobný pôvod Ninjutsu z Koga ryu.

Tu sú uvedení nasledovníci Koga ryu:
Ienari
Ienaga
Iekiyo
Iekuni
Ietoo
Ieyoshi
Yoshiyasu

Osoba, ktorá je uvedená ako oficiálny 2. Soke Koga ryu mala tri deti, Koga Tenryu, Koga Chiryu a Koga Aranami.

V regióne Koga sa behom rokov objavilo niečo okolo 53 rodin ninjov. Tu sú niektoré z mien týchto Ryu-ha:

Koga ryu
Taro ryu
Omoto ryu
Sasaki ryu
Shinpi ryu
Kuriya ryu
Hiryu ryu
Byaku ryu
Taira ryu
Tomo ryu
Fujiwara ryu
Sugawara ryu
Isshu ryu
Tatara ryu
Tachibana Hachi Tengu ryu
Kawachi Yon Tengu ryu

Každá škola mala vo svojej histórii prominentného ninju s veľkými schopnosťami. Nasledujú ména niektorých škôl ninjov a ich nejslávnejších členov:

Hiryugumi (Hirju rodina). Hovorí sa, že pochádza z Koga.

Katuragi Tango no kami
Miyajima Gyubun no suke
Yamanaka Juro
Heishi Mondo no suke
Saga Echizen no kami

Hakuryugumi (Hakuryu rodina). Hovorí sa, že pochádza z Koga.

Katuragi Tango no kami
Kiyama Shika no suke
Wada Iga no kami
Mochizuki Izumo no kami
Uda Tonai
Sugitani Yotoji
Oki Ukontaro
Akutagawa Sakyomaru

Tachibana Hachitengu Gumi

Endo Mushanosuke
Sekiguchi Genjuro
Kounishi Tomogo
Kido Yamato no Kuni

Kawachi Yon Tengu ryu (4 ďiabolské školy z Kawachi)

Tatsumi Jiro
Honda Chikuzen no kami
Shinno Kuranosuke

Neskôr se v regióne Koga objavili tri ďalšie rodiny ninjov menom Ugai, Naiki a Akutagawa. Spoločne s Mochizukim sa týchto päť škôl (včítane Koga ryu) dostalo do popredia tradície Koga Ninjutsu.

1449-51 je zapísaných päť následovníkov ninja ryu:

Koga Saburo
Mochizuki Goro
Ugai Ryuhoshi
Naiki Fujibe
Akutagawa Kazuma

Akutagawa Kazuma bojoval s kopiou v Sasaki armáde, ktorá bránila shoguna Ashikaga Yoshihisu. Tato rebélia se nazývala "Maganari no Jin".Hattori ryu


Hattori ryu, Momochi ryu a Fujibayashi ryu pochádzali od Otomo no Saijin, ktorý bol hlavným členom jednej z japonských rodín najvyšších tried. Rodina Hattori i Momochi mali veľa spoločného a používali rovnaký Mon (znak).

Iga Heinaizaemon no Jo Ienaga, zakladateľ školy Kumogakure, a zároveň v rovnakej dobe hlava rodiny Hattori, dal svojim synom povolenie, aby začali vlastný rodopis. Títo traja sa volali Hattori Heitaro Koreyuki, Hattori Heijiro Yasuyori a Hattori Heijiro Yasunori. Najstarší syn Koreyuki nazval svojú rodinu "Kamihattori", prostredný syn Yasuyori svoju nazval "Nakahattori" a najmladší Yasunori nazval svoju rodinu "Shimohattori". Pôvod rodiny Hattori pochádza z Číni, kde pred mnohými storočiami vládli mnohým provinciám. Z týchto dôvodov boli známi pod mnohými menami, mezi nimi bolo napríklad "Kan Kuni no Kami" (Hattori - Pán z Kan).

Heitaro Kereyuki bol najstarší syn Iga no Jo Ienaga a keď jeho otec zomrel, stal se hlavou Kamihattori. Kamihattorri Mon (znak) bol známy ako Yahazu Nihon alebo "Dve šípky".
Heijiro Yasuyori Nakahattori mal spojenie s čínskou provinciou Go a ich Mon sa nazýval Ichitomoe alebo "Oblúk".

Heijiro Yasunori Shimohattori používal tiež meno "Ae Kuni no Hattori", (Hattori z Ae). Shimohattorov Mon sa nazýval Yaguruma, "Osem šípiek v kruhu".

Hanzo Hattori pochádzal z Kamihattoriovej vetvy rodiny Hattori. Nie je celkom známe, či pochádzal z vetvy Heitaro alebo Chigatsu (ďalšej vetvy rodiny Kamihattori).

Podobne ako rodina Hattori, boli rodiny Momochi a Fujibayashi veľkými prominentami ninjovských škôl v Iga.

V roku 1567 nariadil Oda Nobunaga svojím samurajom, aby zaútočili na provinciu Iga. Tri rodiny Hattori - Kami, Naka a Shimo - boli takmer zničené. Prežilo iba 80 členov z týchto troch silných rodinných klanov.

Ale Iga už pre nich nebola bezpečná, takže se tieto tri vetvy rodiny Hattori usadili v odlišných častiach Japonska. Kamihattori v Nagaoka v Echogu. Nakahattori se rozdelila do dvoch skupín. Jedna odišla do Mikawy pod ochranu a do služieb rodiny Tokugawa. Druhá polovica skupiny odišla k rodine Oichi v Takatori v Yamato. Shimohattorovci utiekli do bezpečia hôr Takano v Kishu.

Hattori Mansari a jeho syn Hattori Hanzo (oba z Kamihattori), boli verne oddaní Tokugawu Ieyasuovi. Hanzo, zatiaľ čo pracoval pre Tokugawu, obdržal rád "Shinobi Metsuke" a začal slúžiť Ieyasuvovmi dedkovi Matsudaira Kiyoyasuovi. Neskôr Hanzo s priateľom Shiro Tarom, ktorý bol Koga ninja, pomohol Tokugawa Ieyasovi ujsť cez Japonsko. Pomohli mu dostať sa bezpečne do Okazakijo vytvorením špeciálnych obranných formácí pozdĺž cesty a použitím ninjovských metód behu. To všetko pomohlo Tokugawovi nakoniec úspešne skončiť ako shogun. Hattori nebol "Watari ninja" (Ninja, ktorý sa pohyboval od jedného Daimyo k druhému). Klan Hattori sa k Tokugawovi choval loajálne a zostal v jeho službách po mnoho generácií.

Masanari Hanzo, hlava rodiny Hattori, obdržal trénink v bojových umeniach a Ninjutsu od svojho otca menom Hattori Nazo Yasubunaga, keď bol ešte dieťaťom. Skutečne vyrástol v praxi a tradíciách bojových umení. Keď Tokugawa Ieyasu v noci prepadol Uzichija z Mikawy, Hanzo bol iba šestnásťročný. Za schopnosti, ktoré uplatnil v tejto bitke si vyslúžil chválu. Bol poctený menom "Hanzo - duch". I Ieyasu spoznal jeho schopnosti. Ešte dnes je v provincii Kawachi meno Hanzo široko používané. V neskorších rokoch bol Hanzo známy tiež ako "Hanzo - veľký kopijník" (Yari no Hanzo).

Hanzo slúžil ako samuraj u Hassenishiho a stal sa známym ako "Hattory Hanzo Iwami no Kami".
Raz mal Hanzo viac než 200 ninjov, ktorí s ním pracovali, každý se staral o časť Doshinu. Objavili sa problémy s ninjami, zistil, že je ťažké na nich dohliadať, uvoľnil ich teda zo svojich služieb. Najal potom omnoho viac ninjov z Iga. Neskôr vo svojom živote sa stal mníchom.

Hanzo Hattori bol tiež známy, že sa o ňom v provincii Mikawa písali piesne. Jedna z nich obsahovala následujúcí text:

"Pán Tokugawa má nejlepších bojovníkov
Hanzo Hattori je Démon
Hanzo je Hanzo Kopijník"


Hovorí sa, že Hanzo Hattori zomrel 4.12.1596, pri pokuse potrestať ninjov zo školy Fuma. Tento dátum však musí byť chybný, pretože Hanzo pomáhal Ieyasovi začiatkom roku 1600. Príbeh o jeho smrti hovorí, že Hanzo a jeho muži prenásledovali na malých člnoch hlavu klanu Fuma (Fuma Kainin) na mori. Bola to Hanzova chyba, pretože žiaci Fuma boli špecialisti na používanie vody. Niekoľko z nich plávalo pod vodou a začali zospodu rozoberať člny, ktoré patrili Hanzovi. Pretože se tak člny stali nepoužiteľnými, Hanzovi muži sa rozhodli vyskákať cez palubu a doplávať k najbližšiemu brehu. Keď naskákali do vody, zistili, že hladina bola pokrytá olejom. Na ňom ninjovia Fuma ryu založili oheň, ktorý zabil všetkých Tokugawových samurajov a ninjov včítane Hattori Hanza.

Dole sú uvedený prominentní členovia školy Hattori z Iga ryu Ninjutsu:

Hattori Gensuke
Hattori Denjiro
Hattori Denemon
Hattori Magohei
Hattori Naizo
Hattori Shinkuro
Hattori Shichikuro
Hattori Jinroku
Yamaoka Sobei
Yamaoka Suketaro
Yamaoka Ichinosuke
Yamaoka Jintaro
Yamaguchi Jinsuke
Fukunokami Teisainyudo
Yamanaka Kakubei
Hanchi Hansuke
Iga Naruto
Akimoto Kassai
Yamanauchi Keitaro
Sera Genroku
Otsuka BansakuMomochi ryu


Vo vojne medzi severnou a južnou čásťou bojovali ninjovia za armády Kitabatakeho, Kusunikoiho a Nawa.

V období 1573-91 bola obec Ryugu Sanbonmatsu v Yamatu podrobena vedeniu Daimyo Kitabatake Tomonariho.

Vedúcí postavy Momochi ryu boly:

Momochi Tanba Yasumitsu - pán z hradu Ryugu
Momochi Tarotaemon - pán z hradu Shokudai z provincie Iga
Momochi Sandayu I.
Momochi Jindayu Yasutatsu
Momochi Chuzaburo Yasumasa
Momochi Sannojo
Nomura Oidayu
Shindo Kotaro
Takeoka Dojun
Shimotige Kizuaru
Ueno Suke
Yamada Hachiemon
Kanebe Komami
Otoura Joto
Suzuki Tendo
Otsuka Bansaku
Nagano Takemon
Fujimoto Genki
Tada Shintaro
Koyama Tenzen
Sugimoto Saru no Suke
Kojima Ruun
Namikawa Kinzo
Segawa Shinnosuke

Rodina Momochi získala slávu v období rebélie nazvanej "Tensho no Ran". Je pravdepodobné, že Momochi Sandayu I bol zároveň známy ako Fujibayashi Nagato. Je to populárna teória medzi mnohými japonskými historikmi, ale ani dnes neexistujú žiadne prekázateľné fakty. V každom prípade Sandayu mal tri domácnosti s tromi rodinami. Dve z nich stále ešte existujú. V počiatku sedemdesiatých rokov 20. storočia žil Momochi Itsuki v 400 rokov starom farmárském dome, ktorý bol pôvodne vlastnený jeho predkom Momochi Sandayom. Je 17. generáciou potomkov rodiny Sandayu a príliš sa nezaujíma o svojich ninjovských predkov, či význam histórie jeho rodiny. Jeho starý otec zhromaždil všetky rodinné zbrane a ninjovské artefakty a predal ich už pred mnohými rokmi. Itsuki má len jeden dokument, ktorý obsahuje niečo z histórie (viď. fotografia v knihe Andrewa Adamsa "Neviditeľní zabijaci"). Momochi Sandayu, okrem toho, že bol významným vodcom ninjov, bol zároveň Soke Koto ryu Koppojutsu a Gyokko ryu. Toto sú dve školy ktoré sa vyučujú v Bujinkan Dojo.

Tanak Sadako, Kunoichi (žena ninja) v službe u Momochi Sandaya, bola tak zručná, že dokázala vždy ukryť svoju identitu. Veľmi málo je známe o Fujibayashim, ale aktivity Fujibayashi Nagato začaly takmer okamžite po zmiznutí Momochi Sandayu.