Ninja Juhakkei

Togakure Ryu Ninja bol cvičený v rôznych disciplínach nazývaných Ninja Juhakkei

Seishin tekki kyoyo - duševná pripravenosť
Tai jutsu - umenie tela, boj bez zbrane
Ken jutsu - techniky meča
Bo jutsu - boj s palicou
Shuriken jutsu - vrhanie čepelí
Yari jutsu - boj s kopijou
Naginata jutsu - boj s halapartňou
Kusari kama - zbraň s reťazou a kosákom
Kayaku jutsu - zápalné a výbušné látky
Henso jutsu - prestrojenie a napodobenie postavy
Shinobi iri - umenie neviditeľnosti a prieniku
Ba jutsu - jazda na koni
Sui ren - tréning vo vode
Bo ryaku - stratégia
Cho ho - špionáž
Inton jutsu - ukrytie sa a únik
Ten mon - meteorológia
Chi mon - zemepis


Happo Bikenjutsu

Happo

1. Taijutsu, Hichojutsu, Nawa - waza
2. Karate, Koppojutsu, Jutaijutsu
3. Sojutsu, Naginatajutsu
4. Bojutsu, Jojutsu, Hanbojutsu
5. Senban nage, Ken Nagejutsu, Shurikenjutsu
6. Kajutsu, Suijutsu
7. Chikujo, Gunryaku Hyoho
8. Onshinjutsu, Moku - ka - do - kin - sui Goton Juppojutsu

Bikendžucu

9. Kenpo, Kodachi, Jutte jutsu, Tessen jutsu
      
Načastejšie otázky (Alebo, čo bolo a čo nebolo.)

Na tejto stránke sa pokúsime odpovedať na najčastejšie otázky, ktoré sme dostávali v súvislosti s Ninjutsu a Bujinkanom. • Môžu Ninjovia lietať?
  Áno, najčastejšie sa lieta na tréningy do Japonska.

 • Kuji Kiri, Jedy, Hypnóza, Mágia?
  Po troch rokoch tréningu vám budú tieto veci absolútne jasné ;)

 • A kde máte kukly?
  Tie si berieme iba keď ideme "do akcie" ;)

 • Trpíte depresiami, keď ste už týždeň nevideli krv na svojich rukách ?
  Mám z toho tik v oku ;)

 • Je toto umenie vhodné pre ženy a starších ľudi ?
  Samozrejme, toto umenie sa môže učiť každý, s výnimkou ľudí, ktorí sú stálymi hosťami v ústavoch duševného zdravia. Asi nie je moc múdre učiť niekoho, kto si nevie poradiť sam so sebou, ako si poradiť s niekym iným.

 • Chcel by som cvičiť Ninjutsu, ale neviem či to zvládnem ?
  Žiadny Ninja nespadol vycvičený z neba :), všetci sa to museli(musia) učiť. V každom prípade, štúdium Ninjutsu u väčšiny ľudí trvá minimálne celý život.

 • Dočítal som sa, že Ninjovia sa dokázali v kuse plaziť aj 50 km ?
  Treba si zistiť, aké bohaté skúsenosti má autor članku s plazením. Je veľmi pravdepodobné, že ak taký Ninja existoval, tak bol asi masochista.

 • Je pravda že Ninja dokaže skočiť aj z 15 poschodového domu ?
  Skočiť dokáže každý, nie je to špecialita Ninjov, ale nie všetci majú ten správny odhad výšky. Väčšinov z týchto výšok skáču ľudia, ktorí si myslia, že na zemi pod oknom je riešenie ich neriešiteľného problemu. Nedoporučujú 20 z 15 Ninjov !

 • Je možne chytiť vystrelený šíp do zubov ?
  Keď začneš cvičiť nejaké bojové umenie zistíš, že do zubov možeš chytiť omnoho viac (jednu sprava, zľava, ... :). Šípy sa nemusia chytať výlučne do zubov, z hystorických záznamov je jasné, že sa dajú chytiť aj do brucha, oka , krku, ruky, ... a netreba to ani nejako špeciálne trénovať ;) V každom prípade, toto umenie treba prenechať odborníkom z Amerického Ninju, ktorí jediný majú na to know how.

 • Mám zdravotné problémy, je pre mňa tréning vhodný ?
  S touto otázkou musíte osloviť hlavne vášho lekára. Príďte sa pozrieť na tréning a zistíte, čo a ako sa cvičí a prekonzultujte to so svojim lekarom. Nikto na tréningu vas nebude nútiť aby ste robili, čo nechcete.

 • Som mladá, pekná, inteligentná, bohatá a hľadám priateľa. Čo mám robiť ?
  Príď na tréning !

 • Cvičíte na tréningu aj s modernými zbraňami, pušky, pištole, ... ?
  Bojové umenia, ktoré sa učia v Bujinkane su označovane ako tradičné, neznamena to mŕtve, ale s históriou. Takže je samozrejmé, že sa zaoberáme aj týmito vecami. Ale je to vždy podľa možností, ktoré máme (tank na tréning je pre bežných civilistou dosť ťažké zohnať).

 • Cvičia tieto umenia aj nejaké špeciálne vojenské a policajné jednotky
  Čo sa týka Bujinkanu, tak áno. V rôznych krajinách kde je Bujinkan rozšírený, jeho učitelia robia inštruktorov pre armádu, alebo políciu.

 • Trénuje sa u vás tak, ako sa trénovalo kedysi ?
  Už si celkom presne nespomínam, aké to bolo v 1564 ;) Cvičíme tak, ako sme sa to naučily od Soke Hatsumiho.

 • Trénujete ako vojaci ?
  Pre priemerného človeka, ktorý strávil 8 hodín zarábanim peňazí v práci, nie je jednoduché ešte stihnúť posilovňu, pár krát zlaniť z vrtulníka, skočiť s padákom, zaplávať a zabehnúť pár kilometrov, vystrieľať niekoľko zásobnikov zo samopalu a pištole, hodiť pár granátov, aspoň dve hodinky si skúsiť boj bez zbrane, vyváľať sa dobre v blate, ....., keď si to všetko + zdravotné poistenia musí vybavovať a platiť sám. A samozrejme ešte musí spať, a stráviť aspoň chvíľku so svojou rodinou. Takže, ak to všetko chceš stíhať, musíš ospoň tých prvých osem hodín zarábať peniaze pri vojsku.

 • Bujinkan? To je ako Aikido, alebo Karate ?
  Klonované Kung-Fu ;)

 • Prečo cvičíte v čiernych kimonách ?
  V čiernych kimonách sa cvičí aj v iných bojových umeniach, nie je to výlučne naša špecialita. V každom prípade, keď sa válaš po hline v čiernom a bielom kimone, je to rozdiel, ktorý sa dá pozorovať voľným okom. Samozrejme cvičíme aj v maskáčoch, a bežnom oblečení (rifle, ...).

 • Čo si myslíte o moderných školách Ninjutsu ?
  Na to, aby si niekto mohol otvoriť školu Japonského bojového umenia, musí mať certifikáty od svojho učiteľa. Takýto je systém v Japonských bojových umeniach. Nie je možne, aby niekto kto to umenie neštudoval a nevyštudoval, otvoril si školu s týmto názvom, len preto že si myslí, že ten názov je vhodný. Napríklad, niekto si nazve svoju školu SEAL len preto, že keď na tréningu strieľa, tak je po pás vo vode. Potom má aj ich škola takú úroveň, že väčšinou pokazia meno danému umeniu.
  No a keď tá škola nie je Japonská, tak prečo jej dávať Japonské meno ? Takže, keď tá škola už musí byť, čo tak skúsiť nejaký iný názov napr. Killer Combat, Dead Combat, Brutal Force, Total Destruction ....

 • Nosili Ninjovia meče na chrbte ?
  Áno aj, ale nie je to výlučne špecialita Ninjov. Na dobových vyobrazeniach samurajov a rôznych bytiek, má meč na chrbte hoc kto. Záviselo to od konkrétnej akcie, niekedy je jednoducho výhodnejšie mať meč na chrbte.
  Ale netreba si to mýliť s pojmom, mať meč v chrbte, to je krajne nevýhodné :)

 • Na tréningu som si všimol, že aj držiteľia danov si pohadzujú svoje opasky, vláčia ich po zemi alebo si na nich sušia mokré prádlo. A to iste platí pre hakami. V iných školách je týmto veciam preukazovaná určitá úcta.
  Tiež existujú napríklad ľudia, ktorí sami seba stotožňujú s pohárom a keď sa pohár obije, tak reálne trpia.
  Tieto veci treba brať ako súčasť trénigu Ninja myslenia, samozrejme keď si niekto kúpi drahú hakamu, určite s ňou nebude utierať dlážku. Za neho, ale s ním, to urobí jeho učiteľ.

 • Dočítal som sa že Ninjovia nemali nič také, ako kódex cti - Bushido. Je to pravda ?
  Nie je to pravda. Všade existujú najaké pravidlá, na základe ktorých daná spoločnosť funguje. Samozrejme aj medzi Ninjami a aj medzi Samurajmi sa našli určití ľudia, ktorí robili zlé veci.
  A tiež si treba uvedomiť, že ak bol v Japonsku každý taký čestný, slušný a harmonický, tak prečo sa dlhé storočia navzájom zabíjalí, a keď už nebolo koho zabíjať doma, tak nasadli na lode a išli si svoje depresie liečiť do susedných štátov.

 • Aký je rozdiel medzi Ninjami a Samurajmi?
  V Bujinkane sa učia tak isto Ninjovské bojové umenia ako aj Samurajské.
  Mnohí Ninjovia boli zároveň Samurajmi.
  Tiež sa dá tvrdiť, na základe skúmania historických kroník, že za Ninjutsu boli označované rôzne činnosti, ktoré neboli "celkom štandartné" a mohli ich vykonávať aj normálni samuraji.
  Tiež je známe, že učenie označované ako Ninjutsu, sa vyskytovalo aj v roznych tradičných samurajských školách.
  Tak ako to chápeme my, Ninjutsu je v prvom rade o slobode "Be Free. Be Natural".

 • Dá sa toto bojové umenie naučiť podľa kníh, alebo videopások?
  Nedá ! Asi žiadne bojové umenie sa nedá naučiť z kníh, alebo videopások. Tieto zdroje môžu slúžiť iba ako pomôcka. Kontakt s učiteľom je nutný !

 • Používali Ninjovia rovné meče, aké majú v akčných filmoch?
  Nie. Nájsť v Japonsku takýto rovný meč je raritou.

 • Tak ako to teda na tréningu u vás vyzerá?
  Snažíme sa ako možeme, aby sme stíhali udržať aspoň očný kontakt s tým, čo nás učia naši učitelia, ale väčšinou nestíhame. Po tých rokoch, už z toho netrpíme takými depresiami, i keď ten tik v oku ostáva.
  Pokiaľ ste si prezreli celú túto stránku, tak ste si určite všimli fotky, všetky su z tréningu u nás v Bujinkane. Takže aj z tohto zdroja si môžte utvoriť obraz.
  Netreba mať príliš veľa očakávaní, je to normálny tréning.